Librarie Juridica
  Harta profesiilor juridice

Neautentificat. Pentru a participa la discutii sau posta un subiect nou: Logare! sau Creaza cont nou!

Index » Executarea Silita » Executare silita debitor fara bunuri

Pagini: 1 2
Mesajul nr. 1 Data post: 14-01-2011 00:19:19
radu_mihalcea
Membru nou
Acest user a mai scris
Trimite mesaj privat!
Înregistrat: 14-01-2011

Executare silita debitor fara bunuri

Buna ziua. Am primit o somatie de executare silita  pentru un credit pe care nu l-am mai platit dupa ce am fost dat afara de la servici.Nu am NIMIC pe numele meu. Nu am cum sa le dau banii pt ca  nu am de unde pt ca nu muncesc . Ce se intampla de acum mai departe ? Valoarea datorata (cu dobanzi si cheltuieli ) este ,conform hartiei primite de cca 200 mil lei vechi ( 20.000 lei noi) . Ma baga la inchisoare,imi opreste o parte din salariu ,cand o sa ma angajez si daca da,cam ce procent ?
Va multumesc anticipat pt raspunsuri,Radu

Mesajul nr. 2 Data post: 14-01-2011 04:19:26
vulpacris
Moderator
Acest user a mai scris
Trimite mesaj privat!
Înregistrat: 18-05-2009

Re: Executare silita debitor fara bunuri

Nu mai exista pedeapsa cu inchisoarea pentru datornici. smile

Executarea silita o sa ramana fara urmari, neexistand nici un bun pentru a fi executat, banca incasand in acest caz asigurarea.

Numai daca or sa urmareasca se poate ca prin executare silita sa vi se puna poprire pe salariu, dar, nu mai mult de 1/3.

"Cuiusvis hominis est errare, nullius nisi insipientis in errore perseverare"

Mesajul nr. 3 Data post: 14-01-2011 21:12:22
radu_mihalcea
Membru nou
Acest user a mai scris
Trimite mesaj privat!
Înregistrat: 14-01-2011

Va multumesc pentru raspuns.

Mesajul nr. 4 Data post: 20-01-2011 04:52:22
norgeman_mario
Membru nou
Acest user a mai scris
Trimite mesaj privat!
Înregistrat: 20-01-2011

Buna ziua...ma numesc Marian si as dori sa va adresez o intrebare.
   Azi am primit o instiintare din partea unei firme de recuperari in care spunea ca pana la data de 22 ianuarie trebuie sa platesc o suma in valoare 16000lei...daca nu voi plati aceasta vor trece la executare silita si vor pune sechestru asupra bunurilor....eu nu detin nici un bun imobiliar sau alte bunuri...Este posibil sa puna sechestru asupra bunurilor detinute de parinti?
    Va multumesc frumos.....

Mesajul nr. 5 Data post: 20-01-2011 06:15:58
vulpacris
Moderator
Acest user a mai scris
Trimite mesaj privat!

Nu.

Mesajul nr. 6 Data post: 08-02-2011 00:38:42
florentin_d
Membru nou
Acest user a mai scris
Trimite mesaj privat!
Înregistrat: 18-10-2010

In cazul meu, s-a terminat (incheiat) contractul de munca prin desfiintare postului, iar (fostul) angajat a obtinut in instanta o hotarare definitiva si irevocabila pt plata unor salarii restante, anume pentru 3 luni.
A si inceput procedura de executare, inclusiv cu trimeterea somatiei de plata, somatia care a fost primita de firma acum 30 zile, dar pana in acest moment aceasta nu a raspuns la somatie. Mai mult administratorii au trecut deja toate bunurile companiei pe numele altei companii pe care o detin.
Dat fiind ca numita compania refuza sa puna in aplicare acea hotarare se poate solicita ca administratorii companiei sa raspunda nu numai cu bunurile companiei datoare, impotriva careia s-a emis hotararea juridica, dar si cu bunurile celeilalte companii pe care o detin sau cu alte bunuri care le detin? Se poate chiar considera ca comit o infractiune prin acest refuz de plata (precum este practica in comunitatea europeana)?
Merci anticipat,

Mesajul nr. 7 Data post: 01-04-2011 11:21:57
simona17
Membru nou
Acest user a mai scris
Trimite mesaj privat!
Înregistrat: 01-04-2011

buna am si eu o problema daca am primit instiintare de executare silita din partea unei banci si acum primesc bani doar din indemnizatia de crestere a copilului ce mi se poate intimpla?? mai am un an de stat acasa apoi incep munca...eu nu mai locuiesc la acea adresa m-am despartit eu nu am bunuri pe numele meu sper ca nu vor merge executorii la adresa din contract... daca nu imi apartine nimic de acolo. doresc un raspuns urgent daca se poate va rog

Mesajul nr. 8 Data post: 01-04-2011 16:14:50
vulpacris
Moderator
Acest user a mai scris
Trimite mesaj privat!

Atata timp cat nu aveti bunuri care pot fi executate silit, si nici nu se poate pune poprire pe indemnizatia de crestere a minorului, executarea silita nu poate avea loc. smile

Numai dupa ce veti avea venituri salariale se poate indrepta executorul cu poprire pe salariul dvs..

In Romania nu se mai aplica pedeapsa cu inchisoarea pentru datorii banesti.

Mesajul nr. 9 Data post: 24-06-2011 16:21:04
ion ionut
Membru nou
Acest user a mai scris
Trimite mesaj privat!
Înregistrat: 24-06-2011

Buna ziua ,
Mama mea se afla intr-o situatie similara cu cele de mai sus: a contractat un credit bancar pe care nu-l mai poate plati din cauza pierderii locului de munca in mod iremediabil. Momentan se afla in somaj din care plateste 75% catre banca in cauza prin reesalonarea creditului pe cale amiabila , mai concret plateste doar dobanzile aferente creditului .A fost amenintata cu executarea silita de catre reprezentantii bancii insa ea nu are absolut nici un bun pe numele ei , locuieste in imobilul care este  proprietatea mea. Intrebarea mea este daca banca poate executa bunurile mele in numele creditului mamei mele , pentru ca dupa expirarea ajutorului de somaj, mama nu va mai avea nici o sursa de venit si cu siguranta banca va trece la executarea silita. Si deasemenea va rog sa ma indrumati catre legislatia in vigoare care ma poate ajuta sa -mi apar interesele in fata bancii. Multumesc anticipat.

Mesajul nr. 10 Data post: 25-06-2011 13:24:42
valy-4
Membru nou
Acest user a mai scris
Trimite mesaj privat!
Înregistrat: 01-04-2011

ion ionut a scris:

Buna ziua ,
Mama mea se afla intr-o situatie similara cu cele de mai sus: a contractat un credit bancar pe care nu-l mai poate plati din cauza pierderii locului de munca in mod iremediabil. Momentan se afla in somaj din care plateste 75% catre banca in cauza prin reesalonarea creditului pe cale amiabila , mai concret plateste doar dobanzile aferente creditului .A fost amenintata cu executarea silita de catre reprezentantii bancii insa ea nu are absolut nici un bun pe numele ei , locuieste in imobilul care este  proprietatea mea. Intrebarea mea este daca banca poate executa bunurile mele in numele creditului mamei mele , pentru ca dupa expirarea ajutorului de somaj, mama nu va mai avea nici o sursa de venit si cu siguranta banca va trece la executarea silita. Si deasemenea va rog sa ma indrumati catre legislatia in vigoare care ma poate ajuta sa -mi apar interesele in fata bancii. Multumesc anticipat.

Buna ziua,
Exista un raspuns mai sus de la Vulpacris! ...doar reamintesc!
1)In primul rand mai trebuiesc informatii pentru o viziune cuprinzatoare asupra "spetei".
2)Creditorul o sa caute diferite variante...("sub presiune")-Atentie!
3)[..] creditorul o sa solicite o noua recreditare-avand drept Garant pe dvs(ori altcineva...)-drept scop;stingerea vechiului credit,care:(dand curs procedurii legale in vigoare)intr-un final se  "loveste" de:art. 371(5) lit.b din Codul de Procedura Civila.[...executarea silita inceteaza daca nu mai poate fi efectuata ori continuata din cauza lipsei de bunuri...urmaribile]Aceasta situatie nu este agreiata de creditori.(Creditorul este asigurat-incaseaza suma respectiva)
Scuze!
Pe dvs nu v-ar afecta.(Banca nu poate cere executarea de bunuri mobile/imobile din patrimoniul dvs)

Editat ultima oară de valy-4 (26-06-2011 03:33:41)

"Eu arat altora calea cea dreapta,pe care am cunoscut-o tarziu,cand eram obosit de ratacire"-Seneca

Mesajul nr. 11 Data post: 28-06-2011 15:28:18
ion ionut
Membru nou
Acest user a mai scris
Trimite mesaj privat!
Înregistrat: 24-06-2011

Multumesc mult pentru ajutor !

Mesajul nr. 12 Data post: 20-11-2011 21:40:18
elllena
Membru nou
Acest user a mai scris
Trimite mesaj privat!
Înregistrat: 20-11-2011

Buna ziua!
Am fost executata silit pentru un credit pe care nu am mai reusit sa.l platesc, dupa pierderea locului de munca. Nu am nimic pe numele meu. Intre timp m.am reangajat. Mi.au facut o poprire de 1/3 din salariu in valoare de 266 lei, dar in procesul verbal incheiat de executorul judecatoresc s.a mentionat si faptul ca in afara acestei popriri voi achita lunar la banca o rata de 200 lei. Ce se poate intampla daca nu mai pot sa achit aceasta rata?

Mesajul nr. 13 Data post: 21-11-2011 00:11:33
alexx
Membru nou
Acest user a mai scris
Trimite mesaj privat!
Înregistrat: 20-11-2011

Buna ziua! Situatia mea se prezinta astfel: Undeva prin luna decembrie 2009, mi s-a oferit un post la clubul sportiv fc farul Constanta, ca jucator de fotbal de catre directorul economic si resurse umane. Conditia ca eu sa activez la club era sa fac un card de credit la banca (cec bank) de 10000euro, din care suma de 40 de milioane imi apartinea mie ca fiind primul salariu. Restul revenindu-i clubului (sau directorului), cu conditia ca acesta sa plateasca ratele lunare pana se va acoperi tot imprumutul. Am fost de acord.......  Impreuna cu directorul am fost la banca, acesta a completat toate contractele/formularele necesare pt imprumut, venindu-mi mie sarcina la sfarsit doar de a semna. Vazand ca exista o carte de munca pe numele meu, o adeverinta de salariat am crezut ca totul e pe bune. Totul a fost in regula, au sosit cardurile, am luat cei 40 de mil si am
asteptat sa fiu chemat sa activez la club insa acest lucru nu s-a intamplat nici pana in ziua de azi. Prin luna mai 2010, am fost contactat de catre recuperatori comunicandu-mi ca am de platit suma de 10 000 euro + dobanzi...etc. Atunci am depus o plangere penala impotriva acestui director la procuratura de pe langa jud Cta. De atunci am dat doar o declaratie la sectia de polite unde a fost trimisa plangerea mea si de atunci nu s-a mai intamplat nimic. Am aflat ca nu eram singurul inselat, ci mai sunt inca 35 de persoane in aceasi situatie. De acest caz s-au ocupat cei de la ipj cta, apoi a fost transferat la criminalistica unde am fost sa dau si eu o declaratie recent. Ca o sa-l gaseasca pe director vinovat sau nu banca oricum n-o sa primeasca nici un ban de la acesta. Recuperatorii m-au stresat un timp cu telefoanele apoi au incetat, insa am primit o somatie de la executorul judecatoresc. Nu detin nici un bun. M-am intalnit cu acesta i-am explicat situatia si a ramas sa trimita o scrisoare la primaria din orasul meu pt a verifica daca am vreun bun pe numele meu. Ma contacteaza din nou telefonic si-mi comunica ca trebuie sa merg pana la el sa semnez un proces verbal(care afirma ca am fost inselat si ca am depus o plangere) si alte acte pe care nu mi le-a adus la cunostinta. Deocamdata nu am intrat in procedura de executare silita. Intrebarile la care caut un raspuns pana la sfarsitul lunii (termen pe care mi l-a dat executorul de a ma prezenta la el sa-i semnez cele mentionate) sunt:
- Daca e recomandat sa ma mai vad sau nu cu executorul, sa semnez ceea imi va prezenta?
- Detin un cont normal cu card la bcr, il folosesc periodic pt unele tranzactii. Acesta va fii afectat daca voi intra in procedura de executare silita?
- Am vreo sansa sa scap de aceasta executare prin faptul ca sunt victima unei inselaciuni si ca am depus o plangere penala ?( Executorul judecatoresc mi-a spus ca nu, insa mi-a mentionat ceva de genu "poti sa te interesezi daca pe baza acestei plangeri se poate anula titlul de contract")
- Daca totusi ajung sa fiu executat silit, in cat timp voi fi din nou curat, sa pot avea un bun pe numele meu si sa nu-i intereseze pe altii de acesta smile)

Orice parere e bine venita si pt orice sfat recomandat voi ramane recunoscator.
O zi buna si va doresc sa fiti feriti de probleme!

Mesajul nr. 14 Data post: 04-12-2011 13:17:00
doinadoina
Membru nou
Acest user a mai scris
Trimite mesaj privat!
Înregistrat: 04-12-2011

va rog din suflet, ajutati-ma, nu mai am liniste, sunt cadru militar iesita in rezerva cu pensie de invaliditate capatata in timpul muncii mele, locuiesc cu mama mea, apartamentul este pe numele ei, eu am datorii la vreo trei banci si firmele de recuperare ma ameninta ca vin cu politia si jandarmii sa imi ia casa, eu nu detin nimic pe numele meu, deja mi s-au facut 2 popriri pe pensie, totusi scriu si trimit ca ma dau in dudecata si imi iau tot, va rog, pot sa ia casa singurul nostru bun pe lume, daca nu estee pe numele meu si mama nu a semnat nimic ca garant, va rog, raspuns si mii de multumiri cu stima

nihil disperandum

Mesajul nr. 15 Data post: 04-12-2011 13:28:48
doinadoina
Membru nou
Acest user a mai scris
Trimite mesaj privat!

buna ziua, sunt cadru militar, iesita in rezerva cu pensie mica de invaliditate, boala capatata din cauza si in timpul muncii, am datorii la vreo trei banci, deja s-au pus 2 popriri pe pensie, eu nu detin nimiic pe numele meu, apartamentul, tot ce avem pe lume este pe numele mamei mele si ea nu a semnat la banci ca garant, ma ameninta fiirmele de recuperare ca vin cu politia si jandarmii sa imi ia tot, nu mai am liniste zi si noapte nici eu nici mama mea de 80 ani, va rog din suflet, raspundeti-mi cat de repede daca pot sa imi faca ceva, nu am pe cnp-ul meu nimic, rog, ajutati-ma, multumesc, cu deosebita stima

nihil disperandum

Mesajul nr. 16 Data post: 04-12-2011 14:48:16
doinadoina
Membru nou
Acest user a mai scris
Trimite mesaj privat!

buna ziua, sunt cadru militar, iesita in rezerva cu pensie mica de invaliditate, boala capatata din cauza si in timpul muncii, am datorii la vreo trei banci, deja s-au pus 2 popriri pe pensie, eu nu detin nimiic pe numele meu, apartamentul, tot ce avem pe lume este pe numele mamei mele si ea nu a semnat la banci ca garant, ma ameninta fiirmele de recuperare ca vin cu politia si jandarmii sa imi ia tot, nu mai am liniste zi si noapte nici eu nici mama mea de 80 ani, va rog din suflet, raspundeti-mi cat de repede daca pot sa imi faca ceva, nu am pe cnp-ul meu nimic, rog, ajutati-ma, multumesc, cu deosebita stima

nihil disperandum

Mesajul nr. 17 Data post: 05-12-2011 19:57:52
doinadoina
Membru nou
Acest user a mai scris
Trimite mesaj privat!

doinadoina astept raspuns de la vulpacris, stau cu emotii, multunesc mult, privind celee expuse si trimidse deja.

nihil disperandum

Mesajul nr. 18 Data post: 05-12-2011 20:25:16
doinagabriela
Membru nou
Acest user a mai scris
Trimite mesaj privat!
Înregistrat: 05-12-2011

poate veni firma de recuperari datorii in casa cu politie si jandarmi cum imi scriu desi nu am nimic pe numele meu si nici mama mea pe numele careia este apartamentul nu a semnat ca garant, nu mai avem liniste, e o stare de stress si groaza zi de zi, astept raspuns, mii de multumiri

Mesajul nr. 19 Data post: 06-12-2011 13:39:42
doinadoina
Membru nou
Acest user a mai scris
Trimite mesaj privat!

Multumesc din suflet raspunsului dumneavoastra prompt, m-a linistit, mai ales fara sot, rude, fost lucrator militar ofiter cu pensie grad 2 invaliditate acum am mare incredere in dv. Cu stima deosebita, iar daca mai am nevoie, voi apela la dvs. Doinadoina.

nihil disperandum

Mesajul nr. 20 Data post: 13-12-2011 16:46:51
titi_titi
Membru nou
Acest user a mai scris
Trimite mesaj privat!
Înregistrat: 13-12-2011

buna ziua ...
la fel ca multa lume de pe aici este vorba despre bani , banca si amenintarea de executare silita ... iata si povestea mea .... in 2007 am luat 10000 euro de la o  banca ... ratele au fost platite la timp , mai putin vreo trei rate diferite care din motive de sanatate nu sa putut face plati ... am incercat sa vorbesc cu ei dar au spus ca nu ii intereseaza ca plata este plata ... am facut cerere catre ei dar nu mi-au inregistrat-o .... acum sunt amenintat cu executarea silita ... nu stiu ca sa fac ... sunt mostenitor la o parte dintrun imobil si a unei suprafete de teren arabil fara prea mare valoare si sunt coproprietar impreuna cu tatal meu asupra unui alt imobil ... vrea sa stiu ca in caz de executare silita ca se intampla cu aceste bunuri mai ales cel la care sunt coproprietar ... in speranta unui raspuns ... va multumesc .

Mesajul nr. 21 Data post: 15-12-2011 19:14:42
doinadoina
Membru nou
Acest user a mai scris
Trimite mesaj privat!

Stimati avocati de elita, va scrie din pacate, din nou, dna dooinadoina, nou membru; deja primisem un raspuns bun, multumitor, corect si am precizat aceasta...sunt dna cadru militar, ofiter MAI, in REZ. cu pensie de invaliditate grad 2, boala capatata din cauza muncii de politie, cu activitati de pericol deosebit zi si noapte, care este din nou stressata (si mama, de 80 ani, la fel), tocmai acum , inainte de sarbatorile crestine de Craciun; despre ce este vorba:  desi banca care imi tine din pensie conform art 409 Cod Civil, stie ca nu detin nimic pe numele meu, nu am garant/coplatitor, tert, nu am nici un bun pe CNP-ul meu, a venit cred cineva de la banca (nu prin posta) si a pus in cutia de scrisori o somatie din nou, desi stiau deja ca nu am nici un bun urmaribil si executabil si apartamentul in care stau, este pe numele mamei mele, care nu a semnat nimin cu banca (TBI IFN), este o noua somatie in care se spune din nou ca urmeaza executarea mea silita, cu tot ce am... va rog, cred, ca deja ne chinuiesc, desi stiu bine de cand au tinut din pensie, ce am si ce nu, ne iau iar linistea, este o presiune morala continuua, o hartuire psihologica, aproape gestapovista, vor sa ne termine. Este normal, dupa ce au constatat ca nu pot aplica decat art. 409, prin dosar executoriu si ma incadrez pana vinde mama mea casa sa platim tot, in art 371 indice 5... ce sa ma fac nu mai imi ticnesc nici sfintele sarbatori, nimic, nu avem nici o bucurie, decat griji, mama mea sufera enorm, eu nu mai am stare, ... va rog, din nou, din suflet, raspuns cat de repede se poate. Multumesc mult anticipat, ajutati-ma sa am un Craciun cu liniste.

nihil disperandum

Mesajul nr. 22 Data post: 15-12-2011 20:54:35
doinadoina
Membru nou
Acest user a mai scris
Trimite mesaj privat!

Scuzati, rog,  erorile gramaticale, sunt facute din cauza necazurilor, stress-ului, supararilor,  nu din necunostinta; multumesc, doinadoina.

nihil disperandum

Mesajul nr. 23 Data post: 16-12-2011 02:00:24
doinadoina
Membru nou
Acest user a mai scris
Trimite mesaj privat!

bananaursdoinaabriela@yahoo.com, am trimis acum cateva secunde o intrebare catre avocatii dvs., care m-aau mai ajutat , sunt membru nou, am avut azi un necaz din nou, veti vedea, rog, a se trimite raspuns acasa sau pe site-ul dvs, prin VULPACRIS, dar a se da numai adresa de E-mail, atat, multumesc mult, mult de tot, astept raspunsul dvs.

nihil disperandum

Mesajul nr. 24 Data post: 16-12-2011 17:47:21
doinadoina
Membru nou
Acest user a mai scris
Trimite mesaj privat!

Buna seara, am trimis ieri mesaj mai lung privind revenireamea, la amabilitatea si cunostintele dvs., sunt DoinaGabriela si cred ca s-a schimbat ceva la parola mea, la E-mail, deoarece cred ca am primit raspuns insa nu il pot accesa, nu imi apare nimic pe ecran, desi se afla scris 1 mesaj, sunt doamna cu revenirea necazurilor cu banca TBI, care deja imi face poprire din pensia de ofiter-invaliditate grad2, nu am absolut nimic pe numele meu, mama mea cu care stai nu a semnat ca garant/coplatitor, casa este pe numele ei, un timp m-au lasat in pace, mai ales ca am primit E-mail linistitor de la dvs., acum, inainte de Craciun, iar ne terorizeaza, au venit sa puna direct la cutia de scrisori alta somatie (desi stiau din primul dosar cu retinerea din pensie ca pot aplica numai art.409 CV), acum au dat termen de plata a intregului credit O ZI, apoi, au spus ca incepe executarea silita... ce ma fac, iar ne-au luat linistea, poate ati primit mesajul meu, ma scuzati daca repet, mama mea a facut tensiune, e vaduva de veteran, mie mi s-a spart un vas de singe la ochi, din cauja grijilor si nelinistii, rog, din nou, ajutor, sa avem macar un Craciun sarac dar cu sanatate, mamei ii e groaza acum sa coboare visavis sa cumpere o piine sa nu se intalnesca cu EI, e greu, parca anumea ne chinuie si maresc presiunea psihologica, pot sa ia ceva de la mama mea, eu nu detin nimicc decat CI. Rog raspuns, rog, din suflet, la bannaursdoinagabriela@yahoo.com. Multumesc anticipat, cu stima deosebita.

nihil disperandum

Mesajul nr. 25 Data post: 20-12-2011 11:57:13
vulpacris
Moderator
Acest user a mai scris
Trimite mesaj privat!

Mergeti la un avocat sa formuleze o "Contestatie la executare".

Banca nu are dreptul sa o execute pe mama dvs. deoarece nu sunteti in intretinerea ei, fiind majora, deci nu raspunde pentru datoriile contractate de dvs..

Este un abuz al bancii.

Contactati imediat un avocat pentru ca trebuie sa actionati de urgenta pentru a opri executarea cu care sunteti amenintata in mod nelegal si abuziv.

Sa mearga acesta la cei care au trimis somatiile si sa le spuna ca le face plangere penala, pe care o si poate formula si depune la politie.

Pagini: 1 2
Index » Executarea Silita » Executare silita debitor fara bunuri

Antet forum

Toate drepturile rezervate EuroAvocatura.ro

Ultimele subiecte forum

Membrii cu activitate
olosutean

valy-4

Publicitate pe EuroAvocatura.ro